петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Јаценјук сака преговори со Русија

Arseniy Yatsenyuk

Поврзани вести

Украинскиот претседател, Арсениј Јаценјук, изразил желба за преговори со Русија на ниво на шефови на дипломатиите.

„Сакаме да одржиме украинско- руски преговори и мислам дека нашите министри за надворешни работи треба да се сретнат што е можно поскоро“, рекол Јаценјук.

Тој истакна дека Украина никогаш нема да го признае присоединувањето на Крим кон Русија, но дека „постојат некои прашања за кои што треба да се разговара, а меѓу нив се билатералната трговија и енергијата“.

„Подготвени сме за преговори на министрите за надворешни работи таканаречена контакт група, формирана пред три недели“, рекол Јаценјук и додал дека Русија би требало да ја прифати независноста на Украина и нејзината желба да стане членка на ЕУ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести