петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Јаценјук: Украина е на работ на банкрот

arsenij jacennjak

Поврзани вести

Вкупниот обем на фискалниот дефицит во Украина изнесува 289 милијарди гривни, истакна премиерот Арсениј Јаценјук во говорот пред Врховната Рада за економската состојба на Украина, пренесоа локалните медиуми.

„Земјата се наоѓа на работ на економски и финансиски банкрот. Првата цифра е онаа на вкупниот фискален јаз, колку средства и недостигаат на земјата во 2014 година, а вкупната големина на фискалниот дефицит е 289 милиони гривни“, изјавил тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести