понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Јадранско – јонскиот автопат повторно се актуелизира

Jadransko-jonski-koridor

Поврзани вести

Изградбата на јадранско – јонскиот автопат е од заеднички интерес на Црна Гора, Хрватска, Албанија и БиХ, се согласија премиерите на четирите држави.

– Проектот на јадранско-јонскиот автопат е од заеднички интерес на сите четири држави кои сè уште не е остварен, а е важен и за Хрватска како еден континуитет на правец кој го поврзува регионот, и за Црна Гора и за Албанија и за БиХ, но и за Косово – рече Милановиќ по состанокот со премиерите на БиХ, Албанија и Црна Гора, Вјекослав Беванда, Еди Рама и Мило Ѓукановиќ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести