сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Јахјага го осуди палењето на македонското знаме во Приштина

Претседателот на Косово Атифете Јахјага остро го осуди палењето на знамето на Република Македонија на протестите во Приштина, оценувајки дека станува збор за неприфатлив акт.

jahjaga-betaf

Последни вести

Претседателот на Косово Атифете Јахјага остро го осуди палењето на знамето на Република Македонија на протестите во Приштина, оценувајки дека станува збор за неприфатлив акт.

Јахјага, како што е соопштено од нејзиниот кабинет, го нагласи правото на протест што е гарантирано со Уставот на Република Косово со цел да се изрази незадоволство со одредени прашања, дејствија кои се спротиви на вредностите и идеалите на демократските општества.

Таа побара од органите на редот на Косово сторителите на чинот на палењето на македонското знаме да ги изведат пред лицето на правдата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести