петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јахјага: Партиските лидери да се договорат за формирање косовска војска

Распуштањето на парламентот ќе биде почеток на процес со лидерите на политичките партии за одржување предвремени избори, изјави косовската претседателка Атифете Јахјага

download

Поврзани вести

Косовската претседателка Атифете Јахјага ги повика денеска парламентарните лидери на партии да постигнат консензус за формирање вооружени сили на Косово и одржување предвремени избори.

 „Распуштањето на парламентот ќе биде почеток на процес со лидерите на политичките партии за одржување предвремени избори“, изјави таа по состанокот со претседателите на политичките партии.

Се очекува денеска на дневен ред на парламентот да биде распуштање на собранието, а утре Јахјага ќе почне со консултации со политички лидери за одредување датум за парламентарни избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести