среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Јахјага распишува избори во Косовска Митровица во следните 10 дена

Во рок од 30 до 45 дена треба да се распишат изборите за градоначалник на северна Косовска Митровица.

atifete jahjaga

Поврзани вести

Косовската претседателка Атифете Јахјага, во рамки на своите овластувања, во следните 10 дена треба да распише избори за градоначалник на северна Косовска Митровица, најави денеска косовскиот министер за локална самоуправа, Слободан Петровиќ.

Тој во Грачаница рекол дека изборите треба да се одржат најрано во рок од 30 до 45 дена од денот на распишување. Петровиќ навел дека до претседателката на Косово испратил писмо со извештај околу локалните избори кој што го составило неговото ресорно Министерство.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести