недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 1

„Јаху“ работел тајно за Владата на САД?

Американската компанија Јаху тајно скенирала милиони и-мејл налози на свои корисници за потребите на американската влада.

106178668

Поврзани вести

Јаху направиле специјален софтвер лани за да одговорат на доверливото барање на американската влада.

– Јаху е компанија што почитува закони и се потчинува на закони на САД, наведува таа компанија во соопштение доставено до Би-Би-Си.

Најновите наводи на сметка на Јаху следуваат десетина дена откако компанијата соопшти дека хакери украле податоци на голем број нивни корисници.

Едвард Сноуден поранешен американски разузнавач на тие непотврдени наводи реагираше на Твитер.

– Дали го користите @Јаху? Тие тајно скенирале се што некогаш сте напишале…затворете го својот налог уште денеска, напиша тој на Тивтер.

Најчитани вести