сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Јакимовски:Бобо-Дајнерс е експерт за перење пари

Тој посочува дека аферата за Шекеринска и нејзиниот сопруг апсолутно има основа.

stevco-jakimovski

Поврзани вести

Кампањата на СДСМ е за жал плукачка, со измислување или конструкција на афери. Ова го вели Стевчо Јакимовски во изјава за радио Слободна Македонија.

На прашањето за неговото гледиште за работата на Заев и Шекеринска, Јакимовски одговара:

„Кампањата нема ништо конструктивно. Сметам дека им досадува на граѓаните да слушаат секојдневно измислени работи. Една таква беше за фамозните 20.000 купени гаќички во општина Карпош со алузија дека Стевчо перел пари. Јас сум за таа работа апсолутно неквалификуван и ќе морам да побарам часови од господинот Бобо Дајнерс, сопруг на Радмила Шекеринска. Тој е експерт, очигледно му се познати овие работи. Јас верувам дека ќе може да ми даде квалитетни совети во тој дел“.

Тој посочува дека аферата за Шекеринска и нејзиниот сопруг апсолутно има основа.

„По мое мислење, покрај таква висока кирија, се исплаќа и плата, а при тоа се прикривани придонеси за пензиско-инвалидско, здравствено осигурување и придонес за осигурување во случај на невработеност, што е спротивно од Законот за перење на пари, Законот за плата и спротивно на кривичниот законик во Република Македонија“, заклучи Јакимовски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести