петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јанакиески: Повеќе туристи во Дојран со новите инвестиции

ss2

Поврзани вести

Зголемување на бројот на туристи во Дојран се очекува со двете нови инвестиции кои што треба да се реализираат во ова туристичко место, рече денеска министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, одговарајќи на новинарско прашање  по почетокот на градежните работи на улица во Драчево.

„Се работи за патека над два километри со што целосно ќе се поврзат  Нов и Стар Дојран и тоа ќе биде една дополнителна атракција за голем број туристи, чиј број се зголемува од година во година. Очекувам во март да започнат градежните работи и најдоцна до крајот на годинава целосно да биде изградена таа патека, која е продлжение на постоечката“, рече Јанакиески.

Во текот на следната недела, како што нагласи Јанакиески,  ќе има јавна аукција и очекува до крајот на февруари да биде склучен договор за концесија за плажата од 600 метри.

„Плажата ќе биде автентична, онака како што граѓаните ја избраа на јавниот повик. Современа плажа, со пристап, паркинг, тоалети, шанкови,  чадори, односно ќе го има сето она што граѓаните го избраа“, истакна Јанакиески.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести