вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Јанакиески: Прооден патот Кичево-Охрид

Mile

Последни вести

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески по состанокот на координативното тело информираше дека од 5 часот утрово е прооден патот Кичево-Охрид.

Во чистењето на автопатот учествувале повеќе од десет машини од „Македонија пат“ и дел од приватни комппании и е прооден за лесни возила и возила тешки до 5 тони.

-Постепено се нормализира ситуацијата со напојување со електрична енергија. Јас и вчера изјавив а и потврдија од ЕВН дека најголем дел од населените места, како Вевчани, Лабуниште, Октиси денес околу 14 часот ќе имаат снабдување со електрична енергија, подвлече Јанакиески.

На патот Кичево-Охрид на местото Пресека утрово започна акцијата за вадење на 13-те завеани возила кои ќе бидат однесени во Охрид. Миснистерот подвлече дека во текот на денешниот и утрешниот ден патот треба да биде прооден за автобуси и тешки товарни возила.

-Бројот на завеаните села од час во час се намалува. Покритична е областа околу Дебар, а има поголем број на планински села во Македонски брод. Во акцијата се вклучува и Дирекцијата за заштита и спасување и локалните самоуправи, додаде тој.

УХМР најавува дека деновиве ќе преовладува многу ладно време со температури и под минус дваесет степени, што ќе резултира со замрзнати патишта, а министерот апелираше до сите граѓани да возат внимателно.

Специјалните единици на МВР денес ќе спроведат акција за евакуација на три лица кои се завеани во село ‘Ржаново во струшко.

Најчитани вести