недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Јанакиески: Ситуацијата се следи – нема повредени лица

Во контакт сме со ЕВН, мал дел од трафостаниците се во дефекти кои се отстрануваат. Постојано сме во координација. За се што има ново ќе информираме. Сакам да апелирам секој што е загрозен да пријави на телефоните, рече Јанакиески.

mile

Последни вести

Поради силното невреме кое го зафати главниот град, по што доста улици се претворија во реки, а граѓаните масовно пријавуваат поплавени домови, Владата и раководството на главниот град одржаа итна средба за координација.

„На координативната средба беа присутни сите директори на јавните претпријатија како и Дирекцијата за заштита и спасување. Ги лоциравме главните кризни точки. Сите расположливи средства се на терен, најкритично е кај Стоковната куќа мост, булеварот „Киро Глигоров“, од Битпазар спрема Континентал, во Гази Баба, подвозникот кон Пржино, булеварот Кочо Рацин. Ќе се справиме со оваа ситуација“, рече градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.

Министерот Миле Јанакиески кој раководи со Кризниот штаб изјави дека засега нема пријави за поголеми штети и повредни лица, но дека ситуацијата се следи и граѓаните можат да се јавуваат на отворените линии во минситерството за транспорт и врски и министерството за внатршени работи работи.

„Во контакт сме со ЕВН, мал дел од трафостаниците се во дефекти кои се отстрануваат. Постојано сме во координација. За се што има ново ќе информираме. Сакам да апелирам секој што е загрозен да пријави на телефоните“, рече Јанакиески.

Отворени телефони за граѓаните за пријавување на непогоди предизвикани од поплавите во Скопје – 02 3073010, 02 3297295, 02 3297204.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести