среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Јанакиески во Милано на неформална средба на министри

janakieski2_g

Последни вести

Министерот за транспорт и врски учествува на неформалната средба на министри која се одржува денес и утре во Милано, Италија.

Централна тема на средбата се трансевропските транспортни мрежи, а домаќин е италијанскиот министер за транспорт и инфраструктура Маурицио Лупи.

На средбата, освен министри за транспорт на земјите-членки на Европската Унија, учествуваат и Сиим Калас, заменик-претседателот на Европската Комисија, одговорен за транспорт, како и градоначалници на поголемите европски градови.

Главните дискусии е предвидено да се фокусираат на планирањето и управувањето на трансевропските коридори, политиките и инструментите за финансирање на истите, како и одржливоста, мобилноста и социјалната инклузија во градовите долж коридорите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести