четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Јанез Јанша се кандидира од затвор

192736_174241_JanezJansa

Поврзани вести

Поранешниот премиер на Словенија, Јанез Јанша ќе се кандидира за пратеник на претстојните вонредни парламентарни избори во јули, иако во петок започнува со служење на долгогодишна казна затвор.

Уставниот суд на Словенија на отфрли жалбата на Јанша, претседателот на најголемата опозициска партија на Словенечките демократи.

Со тоа се потврди пресудата за две години затворска казна поради аферата „Патрија“, која беше за примање на мито од финскиот произведувач на оклопни транспортери за словенечката војска кога бил претседател на Владата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести