недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Јанкулоска: Десет кривични по протестите во Тетово

gordana-jankuloska

Поврзани вести

Кривични пријави за десет учесници во насилните протести во Тетово, а двајца од нив ќе бидат изнесени пред судија во предистражна постапка, изјави министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска при нејзината посета на Гостивар.

Министерката Јанкулоска, нагласи дека изминативе денови се работело на идентифкација на лицата кои биле организатори и насилнички се однесувале во протестите на 6 јули во Тетово кога беа повредени шест полициски службеници.

– Во врска со протестите, кои за жал ескалираа со насилство, МВР ги презеде сите мерки во функција на откривање на поединци кои се однесуваа агресивно и нападнаа полициски службенци. По кординацијата со јавниот обвинител и иденфикацијата комплетирани се десет кривични пријави. Двајца пријавени се сомничат за дела “учество во толпа што ќе спречи службено лице” и напад на службено лице при вршење на работи на безбедност, рече Јанкулоска.

Таа нагласи дека во текот на денот лицата ќе бидат изведени пред судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово и дека се работи на идентификување на други учесници во протестот кои насилно се однесувале.

На новинарско прашање, што МВР презема по зачестените повици на насилство и етничка омраза по социјалните мрежи, министерката Јанкулоска одгововори:

– МВР изминативе седум денови  ги следи состојбите, интензивно работи да ги иднетификува лицата кои го прават тоа. Нема да дозволиме група насилници да предизвикува насилство и да го нарушува законот. Нема да правиме разлика кој објавува текстови и фотографии кои повикуваат на насилство и меѓуетничка нетрпеливост. МВР има капацитет да се справи со ваквите состојби, подвлече Јанкулоска.

 

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести