петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Јанкулоска: Дочекот на Новата година помина во мирна атмосфера, без големи инциденти

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска оценува дека новогодишната ноќ во земјава минала во мирна атмосфера без големи инциденти

jankuloska-beko-500

Поврзани вести

Новогодишната ноќ помина во мирна и празнична атмосфера, без поголеми инциденти, рече министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која денес ја посети полициската станица Центар, каде се информираше за сите активности и инциденти во текот на новогодишната ноќ.

„На територија на Република Македонија регистрирани се 20 нарушувања на јавниот ред и мир, бројка која е пониска од вообичаената, во денови кога не се прославува. Во Скопје се регистрирани 4 нарушувања на ЈРМ и неколку сообраќајни несреќи без посериозни последици. Бројката на инциденти во Скопје е драстично помала“, истакна Јанкулоска.

Во врска со нападот на возилото на Брза помош, министерката додаде дека полицијата има почетни информации и очекува инцидентот да биде набрзо расчистен.

Регистрирани биле и неколку обиди за кражба, меѓутоа со брзата полициска интервенција истите на лице место биле спречени

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести