четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Јанкулоска: Преостанува да се направи анализа на податоците од увидот во фабриката во Сопиште

mkd-139449

Последни вести

По наредба на обвинителот ги презедовме сите дејствија кои беше побарано од нас да бидат преземени во делот на вршењето на увидот.Сега преостанува да се направи анализа на податоците од увидот и на целокупната документација за функционирањето на фабриката за пиротехнички материјали во Сопиште и од страна на обвинителот да се донесе финална одлука како понатаму ќе го води случајот,  истакнала министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, одговарајќи на новинарско прашање по прес-конференцијата на која го промовираше проектот „Предложете сообраќајна контрола на веб-страницата на МВР“, пишува „Република“.

– Истрагата за експлозијата во Сопиште ја води јавниот обвинител и претпоставувам тогаш кога ќе процени дека е соодветно ќе ги објави финалните резултати. Од аспект на полициската работа увидот е завршен и се што беше побарано од нас е направено. Доколку добиеме нови наредби ќе постапиме и понатаму. За жал едно од лицата кое беше хоспитализирано почина во текот на вчерашниот ден – додаде Јанкулоска.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести