понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Јанкуловска: За 4 години пензиите ќе се зголемат за 21,5 отсто

На средбата со пензионерите од Бутел, Јанкуловска ја истакна заложбата на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за грижата и заштитата на пензионерите која се потврдува преку големиот број мерки и активности спроведени во изминатиот период.

1978899_10151947549866682_4486271192846181436_n

Поврзани вести

Носителот на Изборната Единица 2, Гордана Јанкуловска денеска оствари средба со пензионерите од Општина Бутел.

На средбата Јанкуловска ја истакна заложбата на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за грижата и заштитата на пензионерите  која се потврдува преку големиот број мерки и активности спроведени во изминатиот период.

„Денес со кандидатот за Претседател Ѓорге Иванов се сретнавме со пензионерите од Бутел. Во изминатиот период просечната пензија ја зголемивме за 62 отсто, Владата предводена од ВМРО ДПМНЕ ќе ги зголемува пензиите по 5 отсто годишно, со исплатата на пензијата за јуни, вкупното зголемување на пензиите за четири години ќе изнесува 21,5 отсто“, рече Јанкуловска.

Таа потенцираше дека Македонија е една од ретките земји која не ја зголеми старосната граница за пензионирање и која и во услови на економска криза и рецесија ги зголеми пензиите наместо да ги намали.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести