петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Јанша: Ќе ескалира кризата во Словенија

Кризата во Словенија ќе ескалира, а тврдењата на Владата дека состојбата се подобрува, рече претседателот на најголемата опозициска партија во Словенија и поранешен премиер, Јанез Јанша.

jansa

Поврзани вести

„Не’ очекуваат месеци во кои што ќе има реално чувство на кризата, кое сега поради брзото темпо на задолжување е потиснато во позадина, ќе излезе на површина. Кризата ќе се почувствува на уплатниците, зголемен број на невработени, а се надевам и на поголема граѓанска храброст- онаква каква што во последните недели покажуваат жителите на Украина“, рекол Јанша.

Тој додал дека така ќе се забрзаат „неопходните промени“, бидејќи сегашната Влада со „допадлива реторика“ ја разубавува вистинската состојба на работите, но во државата владее „медиумски и политички монопол“ создавајќи илузија за некаков „демократски социјализам“, додека од позадина „властите ги држат припадниците од поранешниот режим“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести