петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Јанша ослободен од затворската казна

jansa_janez

Последни вести

Словенечкиот Уставен суд ја поништи двегодишната затворска казна за поранешниот премиер Јанез Јанша поради нерегуларности во процедурата и побара повторно разгледување на корупцискиот случај.

Одлуката за ослободување на Јанња била едногласна, а за време на очекувањето на новиот судски процес тој ќе биде ослободен.

Поранешниот словенечки премиер беше осуден на две години затвор во јуни 2013 година поради земање поткуп во врска со планираната набавка на 135 блиндирани возила од финската компанија „Патриа“ во 2006 година, кога тој беше претседател на владата. Подоцна оваа зделка беше повлечена.

Јанша демантира дека земал пари од „Патриа“, објаснувајќи дека процесот против него бил политички мотивиран.

 

 

Најчитани вести