петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Јанукович ќе отпушта министри

janukovic

Поврзани вести

Во најскоро време ќе бидат објавени оставките на неколку високи чиновници во Украина, пишува „Украинска правда“.

Според весникот, добро упатени извори посочуваат дека претседателот ќе го разреши министерот за економски развој и трговија, Игор Прасолов, министерот за надворешни работи, Леонид Кожара и министерот за индустриска политика, Михаил Короленко. Според нив ваквиот чекор ќе биде превземен бидејќи тие не ја информирале навреме Владата за опасностите што ги носи со себе потпишувањето на договорот за асоцијација со Европската унија за економија на Украина.

Оваа информација била потврдена и од извори во владејачката „Партија на регионите“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести