сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јанукович: 20 февруари ден на жалост во целата земја

janukovic

Поврзани вести

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, го прогласи 20 февруари за ден на жалост во целата земја, поради сите жртви гои загинаа за време на немирите.

Информацијата е објавена на сајтот на шефот на државата, пренесе „РИА Новости“.

„Сите знамиња во Украина што се наоѓаат на згради и објекти на државната власт, на органите на локалната самоуправа, државните претпријатија, установи и организации, ќе бидат спуштени на половина копје, како знак на жалост. Утре нема да се емитуваат забавни програми, ќе бидат откажани сите концертни натани, спортски натпреварувања, ќе се внесат соодветни промени во програмите на радиата и телевизиите“, се вели во соопштението од Јанукович.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести