четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Јанукович е подготвен на предвремени избори

viktor-janukovic

Поврзани вести

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович е подготвен на предвремени парламентарни и претседателски избори, ако тоа е единствениот демократски начин за решавање на политичката криза во земјата, изјавил претставникот на претседателот на земјата во Врховната Рада, Јуриј Мирошниченко.

„Претседателот истакна дека ако политичарите не успеат да се договорат, тогаш единствениот демократски начин на кој може да се реши ситуацијата, се предвремените избори“, рекол Мирошниченко.

Според него, тие не подготвуваат насилно сценарио за решавање на кризата, ниту пак ја разгледуваат можноста за прогласување на вонредна состојба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести