Свет

Јанукович ги повика странските политичари да не се мешаат во украинската криза

Јанукович ги повика странските политичари да не се мешаат во украинската криза

Украинскиот претседател Виктор Јанукович смета дека политичката криза во Украина се’ уште не е завршена, но категорично е против, странските политичари да се обидуваат да ги водат Украинците како да живеат и да ги решаваат проблемите, пренесуваат локалните медиуми.

„Многу е важно во нашите внатрешни прашања да не се мешаат други земји, на плоштадот или не. Недозволиво е тука да доаѓа секој, да се изјаснува и да не’ учи како да живееме тука“, изјавил Јанукович .

„Украинската општество треба да направи заклучоци од политичката криза, а политичарите да ги поправат своите грешки, не да одат во кој и да е главен град во светот со подадена рака. Украинците не треба да се понижуваат така“, додал украинскиот претседател.