вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јанукович ќе се обрати на Конгресот и Врховниот суд на САД

janukovic

Поврзани вести

Соборениот од влас, претседателот на Украина, Виктор Јанукович, има намера да се обрати до Конгресот и Врховниот суд на САД, со барање да биде дадена правна оценка на дејствијата на американската Влада во Украина, пренесе „Интерфакс“.

„Според вашите закони немате право да им давате пари на криминалци“ рекол Јанукович.

Јанукович додал дека изборите за претседател на Украина, што треба да се одржат во месец мај се „нелегитимни“ и истакнал дека ќе се врати во Киев, кога околностите тоа ќе го дозволат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести