недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Јанукович на иста маса со лидерите на опозицијата

Целта на средбата е да се најде решение за кризата

Viktor Yanukovych, Oleh Tyahnybok, Vitali Klitschko, Arseniy Yatsenyuk

Поврзани вести

Украинскиот претседател, Виктор Јанукович, денеска повторно се сретнал со лидерите на трите опозициски партии со цел да се најде решение на кризата во земјата.

На состанокот, кој што не бил најавен, присуствувале советниците на Јанукович, како и лидерот на партијата УДАР, Виталиј Кличко, лидерот на Татковина, Арсениуј Јаценјук и лидерот на националистичката Слобода, Олег Тјангибок.

Во исто време, во Брисел е објавено дека високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, утре ќе дојде во посета на Украина.

Ештон во соопштението навела дека е исклучително загрижена поради ситуацијата во Украина.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести