сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Јанукович на работна средба со Путин

janukovic-putin

Поврзани вести

Претседателот Владимир Путин денеска ќе одржи работна средба со украинскиот колега Виктор Јанукович во Москва. Се предвидува на средбата да биде постигнат договор за руски кредит за Украина и намалување на цената на рускиот гас. Ваквиде дејствија ќе се преземат за да се отфрлат обвнувањата на украинската опозиција дека Јанукович ја отргнува земјата од Европската унија, токму поради тоа што сака да го избегне притисокот и да ги задржи добрите односи со Русија.

Киев има потреба од 17 милијарди долари за надворешни плаќања за 2014 година, што речиси е еднаква со резервите на централната банка. Според добро упатени извори во Киев зделката може да достигне 15 милијарди долари, а одлуката може да биде донесена на денешната средба во Москва. Украинската опозиција е подготвена за масовниот протест против намерата на претседателот Јанукович да потпише обврзувачки договори со Русија во Москва.

Антивладините демонстранти во Киев донесоа решение за денешната средба. Тие му забрануваат на Јанукович да потпишува било какви договори во име на украинскиот народ. Министрите за надворешни работи на ЕУ се обидоа да ги смират својот руски колега Сергеј Лавров, дека трговската спогодба меѓу блокот и Украина нема да им наштети на Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести