четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јанукович нема да дозволи ескалација на конфликтот

janukovic

Поврзани вести

За време на посетата во Сочи претседателот на Украина, Виктор Јанукович се состана со генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун, со кого разговарал за ситуацијата во Украина, пренесе „РИА Новости“.

Украинскиот претседател истакнал дека украинската власт ќе вложи максимални напори да не дозволи ескалација на конфликтот.

„Во последно време направивме значајни чекори во процесот на мирното решавање на политичката криза во Украина“, рекол Јанукович.

За време на разговорот украинскиот претседател му се заблагодарил на генералниот секретар на ОН за вниманието посветено на Украина, истакнувајќи дека Киев се однесува внимателно кон иницијативите за решавање на политичкиот конфликт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести