сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јанукович: Немам намера да поднесам оставка

Тој посочи дека мора да го „заштити народот“ и дека „нема да ги штеди напорите за да стави крај на крвопролевањето“.

viktor-500

Поврзани вести

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека нема да поднесе оставка и оти не заминува од земјата.
Немам намера да поднесам оставка. Јас сум легитимно избран претседател, изјави Јанукович во интервју за локална телевизиска станица во Харков.

Тој посочи дека мора да го „заштити народот“ и дека „нема да ги штеди напорите за да стави крај на крвопролевањето“.

Јанукович истакна дека и покрај „безбедносни гаранции“ од меѓународните посредници и опозицијата било пукано врз неговиот автомобил, но тоа не го уплашило.

„Тоа што се случува во Украина првенствено може да се опише како вандализам, бандитизам и државен удар,“ посочи Јанукович, додавајќи оти ситуацијата потсетува на воздигнување на нацизмот во 30-тите години од минатиот век.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести