недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јанукович повика на референдум за статусот на секој регион во составот на Украина

viktor-janukovic

Поврзани вести

Соборениот украинскиот претседател Виктор Јанукович повика на референдум за статусот на секој регион во составот на Украина, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Како претседател кој е со вас во мислите и душата своја, го повикувам секој нормален граѓанин на Украина да не дозволува да биде искористен. Инсистирајте за одржување референдум за решавање на статусот на секој регион во составот на Украина“, се вели во обраќањето на Јанукович до украинскиот народ, добиено од „ИТАР-ТАСС“.

Јанукович смета дека единствено референдумот, а не предвремените претседателски избори ќе можат да ја стабилизираат политичката ситуација и да го задржат суверенитетот и интегритетот на Украина.

Поранешниот претседател изрази уверување дека донесените измени во законодавството, што тој ги опиша како неуставни, вклучувајќи ги и изборите за претседател на Украина ја исклучуваат можноста за чесни претседателски избори, без разлика кога би се одржале истите.

Покрај тоа, Јанукович побара да биде исклучен од Партијата на регионите и да му бидат одземени ингеренциите на почесен претседател.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести