недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Јанукович се пожали пред Европскиот суд за човековите права

RTXVQNR

Поврзани вести

Поранешниот украински претседател, Виктор Јанукович и неговите два сина упатија петиција до Европскиот суд за човекови права, барајќи укинување на санкциите кои им ги наметна Европската Унија.

Во петицијата на Јанукович му се придружи и украинскиот бизнисмен Сергеј Крученко, кој исто така се наоѓа на црната листа.

Тие бараат Европската Унија да ја укине резолуцијата од 5 март и 15 април со која им се забранува влез во земјите на Унијара и им е замрзнат имотот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести