четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Јанукович за два дена треба да одреди датум за предвремени избори

viktor-janukovic

Поврзани вести

Украина продолжува да е во обрачот на протестите. Демонстрантите му поставија ултиматум на претседателот Виктор Јанукович да одреди датум за предвремени избори во наредните два дена. Доколку не го исполни нивното барање, демонстрантите се закануваат со деноноќна блокада на владините згради.

За прв пат владејачките сили разговарале за предвремени избори. Вицепремиерот Сергеј Арбузов објави дека владата е подготвена да преговара со опозицијата и не ја исклучил можноста за предвремени претседателски и парламентарен избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести