петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Јанузај доби покана да игра за Косово

januzaj kosovo

Поврзани вести

Генералниот секретар на Фудбалската федерација на Косово, Ерол Салиху, потврди дека пред неколку дена остварил контакт со родителите на малдиот крилен напаѓач на англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед, Аднан Јанузај, со цел да ги информира дека 19-годишниот фудбалер може да игра за Косово на пријателскиот натпревар против селекцијата на Хаити.

„Веќе разговарав со неговата фамилија. Ако ја прифати нашата понуда, да игра против Хаити на 5 март, тоа ќе биде еден историски момент за репрезентацијата на Косово. Ќе бидеме пресреќни и ако одигра само 15 минути. Ова е само еден симболичен гест и не сакаме со евентуалниот настап да го принудиме Аднан и во иднина да го носи дресот на Косово. Станува збор за пријателски натпревар, Аднан може самиот да одлучи за која репрезентација ќе игра”, изјави Салиху.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести