недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Јапонците без секс

Бракот е гроб за жените, вели една стара јапонска поговорка која се однесува на губење на автономија, работнички права и самоостварување на жените во што веруваат се повеќе Јапонки.

japonci

Поврзани вести

Во документарецот „Без секс молам, ние сме Јапонци“, новинарката Абигел Хејворт истражува интересен феномен на целибат кој се повеќе ги зафаќа Јапонците, а според некои показатели се шири кон остатокот на развиениот свет.

Истиот ги прикажува младите Јапонци кои се помалку се заинтересирани за секс, а третина од двојките водат љубов најмалку еднаш неделно, додека останатите тоа го чинат поретко.

Според студијата од 2011 година, се помалку Јапонци сакаат брак, а во период од 18 до 34 година околу 61 отсто од мажите и 49 отсто од жените никогаш не биле во љубовна врска. Дури ни во адолесцентските години, за кои е карактеристичен голем интерес за секс, ситуацијата не е ништо подобра. Така, 45 отсто од жените на возраст од 16 до 24 години сексот воопшто не ги привлекува, а некои дури и ја презираат самата идеја за секс.Истото го чувствуваат и една четвртина од мажите.

Светскиот економски форум редовно ја сврстува Јапониа на прво место на најлоши земји според полова еднаквост на работа, а околу 70 отсто од Јапонките во потполност ја напуштаат работата ако родат дете. Штом жената ќе се омажи, сите шанси за напредување пропаѓаат.Шефот претпоставува дека наскоро ќе затрудни и нема да може да работи прекувремено. Тоа создава притисок, па тие на крајот даваат отказ по раѓањето на детето.

Бракот е гроб за жените, вели една стара јапонска поговорка која се однесува на губење на автономија, работнички права и самоостварување на жените во што веруваат се повеќе Јапонки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести