среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Јапонците продолжуваат со ловот на китови спротивно на забраната

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денес изјавил дека Јапонија повторно ќе го покрене ловот на китови и покрај забраната на Меѓународниот кривичен суд за забрана на лов на китови на Антарктикот

Workers butcher a whale

Поврзани вести

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денес изјавил дека Јапонија повторно ќе го покрене ловот на китови и покрај забраната на Меѓународниот кривичен суд за забрана на лов на китови на Антарктикот, пренесуваат медиумите.

„Мојата цел е продолжување на ловот на китови во комерцијални цели и научно истражување на таа врста“, рекол Абе во парламентот и додал дека ќе го предочи јапонскиот став на меѓународната заедница бидејќи е традиција на Јапонија да лови и јаде китови.

Меѓународниот суд на правдата на 31 март нареди на Јапонија да го прекине ловот на китови на Антарктикот, оценувајќи дека е тоа комерцијална активност, а не научно истражување, како што тврди Токио.

И покрај тврдењето дека ловот на китови е во научна сврха, Јапонија не крие дека многу китови завршуваат во рестораните.

Меѓународната комисија за лов на китови го забранило ловот во комерцијални цели, но земјите како Јапонија, Норвешка и Исланд сепак ловак киотви под различни изг вори, користејќи ги дупките во прописите.

Сезоната на лов на китови трае од 1-ви април до 30-ти септември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести