четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Јапонија домаќин на Самитот Г-7 во 2016-та година

japonija-domakjin-na-samitot-g-7-vo-2016-ta-godina copy

Поврзани вести

Јапонија од 26 до 27 мај 2016 година ќе биде домаќин на Самитот на групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г-7), изјави денеска шефот на кабинетот на владата во Токио.

– Прашањето за покана на рускиот претседател Владимир Путин се уште е нерешено, изјави шефот на кабинетот Јошида Шуга.

Кризата во Украина најверојатно ќе биде на дневен ред на Самитот, додека Јапонија очекува и разговори поврзани со безбедносни прашања во Азија, соопшти претставник на јапонското министерство за надворешни работи.

Најчитани вести