петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Јапонија: Неколку загинати, повеќе повредени при експлозија во фабрика

Повеќе луѓе се загинати и повредени при експлозија во фабрика за хемикалии во Јапонија

japonija eksplozija

Поврзани вести

Неколку луѓе загинаа, а повеќе се повредени денеска во силна  експлозија во јапонска фабрика за хемикалии, јавуваат светските агенции.

Експлозија се случила во фабриката за производство на силиконски материјали, сопственост на „Мицибуши“, која се наоѓа во градот Јокаичи, во перфектурата Мие.

Според портпаролот на локалната полиција експлозијата е предизвикана од хемиска реакција при производството во фабриката. Тој додал дека повеќе луѓе загинале и се повредени, но, дека се уште го немаат точниот број.

Според јапонската државна телевизија најмалку пет лица загинале во експлозијата. Додека Ројтерс јавува дека 17 лица се повредени, петмина од нив се со тешки повреди.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести