среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Јапонија: Две министерки поднесоа оставки поради обвинение за злоупотреба

sinzo abe

Последни вести

Две министерки од вкупно пет во кабинетот на премиерот на Јапонија, Шино Абе поднесоа оставки поради обвинение дека ги злоупотребиле политичките фондови.

Со тие оставки на министерките, како што оценува агенцијата АФП, би се загрозиле напорите на премиерот да се зголеми рејтингот на Јапонија, кога е во прашање застапеноста на жените во политиката.

Агенцијата Ројтерс оценува дека со тоа се загрозуваат плановите на владата повторно да се покренат нуклеарните реактори, како и да се воведе зголемување на данокот на промет.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести