понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Јапонија го усвои најголемиот буџет во историјата

jeni

Поврзани вести

Властите во Јапонија денеска го усвоија најголемиот буџет во историјата на земјата.

Владата на јапонскиот премиер Шинзо Абе го усвои буџетот кој што предвидува потрошувачка од 95,88 милиои јени односно 922 милијарди долари за следната година.

Предвидениот буџет е најголемиот во историјата на Јапонија и е резултат на измена во сметководствените прописи и данокот на промет, кои од први април следната година ќе бидат зголемени од пет на осум отсто.

Најголемиот дел од дополнителните приходи ќе дојдат од зголемување на данокот на промет, а тие средства ќе бидат потребни за покривање на трошоците за социјална заштита.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести