вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Јапонија ја повика Русија да не го анектира Крим

japonija eksplozija

Поврзани вести

Јапонија ја повика Русија да не го анектира Крим, приклучувајќи се кон критиките во врска одржаниот референдум во регионот, пренесе „АФП“.

„Нашата земја не го одобри исходот од референдумот. Јапонија силно ја повикува Русија да остане целосно верен на меѓународниот закон, да го почитува суверенитетот на Украина и интегритетот на нејзината територија и да не продолжува со анектирањето на Крим“, изјави Јошихиде Цуга, портпаролот на јапонската Влада.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести