четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Јапонија конечно го забрани поседувањето детска порнографија

Porn-Keyboard

Поврзани вести

Јапонија конечно го забрани поседувањето на детската порнографија.

Горниот дом на јапонскиот Парламент денеска изгласа закон, со кој се забранува поседување на недолични фотографии и снимки со деца под 18 години, но со законот не се опфатени и комичните јапонски стрипови (манга) и анимациите.

Новиот закон предвидува дека оној „кој поседува детска порнографија со цел задоволување на сопствените сексуални желби“ ќе се соочи со казна затвор од една година или парична казна од 9.800 долари.

Јапонија беше единствена членка на Групата седум најравиени земји (Г7), во која поседувањето детска порнографија беше легално, што е забрането и казниво во повеќе од 70 држави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести