недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Јапонија по 15 години излегува од дефлација

Дефлацијата во Јапонија е активна во последните 15 години.

japonsko zname

Поврзани вести

Јапонија конечно излезе од дефлацијата, односно од процесот на намалување на цените, истакна тамошниот министер за економија, Акир Амари.

Министерот предупредува дека и понатаму постои опасност да се врати дефлацијата, па владата треба да води сметка платите да растат побрзо од цените.

Како што наведуваат финансиските експерти, Тооки смета на инфлација од два отсто годишно.

Според резултатите од 2013-та година, цените во Јапонија „пораснале“ за повеќе од еден отсто.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести