сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 21

Јапонија погодена од земјотрес со јачина од 5.7 степени според Рихтер

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди јужниот дел на Јапонија, јави ТАСС. 

133351085

Поврзани вести

Според податоците на Националната метеоролошка служба епицентарот се наоѓал во регионот на островот Амами, префектурата Кагошима, на длабочина од 40 километри под површината на земјата.

Нема податоци за жртви или предизвикани материјални штети.

Властите првично објавија тревога за можна појава на цунами, но неколку минути подоцна ја откажаа.

Најчитани вести