Свет

Јапонија погодена од земјотрес со јачина од 5.7 степени според Рихтер

Јапонија погодена од земјотрес со јачина од 5.7 степени според Рихтер

Според податоците на Националната метеоролошка служба епицентарот се наоѓал во регионот на островот Амами, префектурата Кагошима, на длабочина од 40 километри под површината на земјата.

Нема податоци за жртви или предизвикани материјални штети.

Властите првично објавија тревога за можна појава на цунами, но неколку минути подоцна ја откажаа.