понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Јапонија: Повредени 27 патници при слетување на авион

avion

Последни вести

Авион на јужнокорејската компанија „Азија Ерлајнс“ имаше проблематично слетување на аеродромот Хирошима, во западниот дел на Јапонија, при што 27 лица се повредени.

Според првичните сознанија, авионот при слетувањето удрил во комуникациска антена, а потоа се излизгал неколку стотици метри и се завртел за повеќе од 90 степени во лоши временски услови со дожд и магла.

По снимките емитувани на јапонската телевизија, парчиња од шест метри високата антена се распрскале по тлото, а левото крило на авионот било оштетено.

Сите 73 патници и осум членови на екипажот биле евакуирани преку безбедносните тобогани. Никој не настрадал потешко, но 25 патници и двајца членови на екипажот заработиле повреди. Во моментот на несреќата, во авионот се наоѓале 81 патник.

По инцидентот, аеродромот Хирошима е затворен за сообраќај и речиси сите летови се откажани.

Најчитани вести