четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јапонија: Рекорден минус во трговскиот дефицит поради Фукушима

Фукушима предизвика големи загуби во трговскиот дефицит на Јапонија

Japan World Markets

Поврзани вести

Трговскиот дефицит на Јапонија минатата година достигна рекордни 112 милијарди долари, соопшти Министерството за финансии во Токио.

Трговскиот дефицит од 2013-та година, е највисок од 1979 година, од моментот кога се применува постоечкиот модел за пресметка на дефицитот, а само нивото од декември двојно е зголемено на годишно ниво.

Причина за таквиот дефицит е факт дека користа од евтиниот јен по извозно ориентирана економија е намалена поради поголемата потрошувачка на енергенсот покатастрофата во нуклеарната електрана Фукушима.

Извозот минатата година е зголемен за 9,5 отсто на 69,79 милијарди јени, што е прв раст во последните три години, но е поништен со растот на увозот од 15 отсто на рекордни 81,26 милијарди јени.

Увозот на фосилните горива порасна за да се надополни недостатокот во производството на струја по кризата од 2011-та година, која предизвика затворање на нуклеарните реактори, кои некогаш произведувале една третина од електрична енергија во земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести