сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Јапонија се придружи кон санкции против Русија

Новите американски санкции на руските официјални лица, објавени синоќа предвидуваат визни ограничувања и замрзнување на имотот, а на листата е и првиот човек на гасниот гигант „Роснјефта“ и пријателот на рускиот претседател Владимир Путин, Игор Сечин.

japa1

Поврзани вести

Јапонија денеска воведе визни ограничувања за 23 руски државјани, ден откако САД и Европската унија воведоа нови санкции против Москва, поради нејзиното дејствување во текот на украинската криза.

„Јапонија изразува голема загриженост поради тоа што дејствувањата на Русија се насочени кон суверинитетот и територијалниот интегритет на Украина, вклучувајќи ја и анексијата на Крим,“се наведува во соопштението на јапонскиот министер за надворешни работи Фумија Кишиде, пренесува Ројтерс.

Јапонското Министерство за надворешни работи не ги објави имињата, функциите, ниту националноста на 23 лица на кои се воведени визни ограничувања, но се наведува дека листата базирана на списокот кои ја објавија САД и ЕУ.

Новите американски санкции на руските официјални лица, објавени синоќа предвидуваат визни ограничувања и замрзнување на имотот, а на листата е и првиот човек на гасниот гигант „Роснјефта“ и пријателот на рускиот претседател Владимир Путин, Игор Сечин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести