вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Јапонија: Силувачот конечно уапсен по масовната потера

Japan Manhunt

Поврзани вести

Јапонската полиција по масовната потера го уапсила мажот осомничен за силување, кој пред два дена побегнал од собата за испрашување на државниот обвинител.

Дваесетгодишниот Јута Сугимото, по потерата во која што биле ангажирани 4.000 полицајци, 850 возила, кучиња, хеликоптери и чамци, е пронајден како се крие во еден парк во градот Јокохама.

Тој побегнал два дена претходно во текот на состанокот со своите адвокати во канцеларијата на државниот обвинител во градот Кавасаки, јужно од Токио.

Освен масовната потера, бегалецот предизвикал паника и кај граѓаните во јапонската престолнина и околните градови, па некои родители ги испраќале своите деца до училиште, додека учениците во училиште оделе по групи.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести