вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Јапонија: Супертајфун се приближува кон островот Окинава

Супертајфунот „Неогури“ се приближува кон островот Окинава во најжниот дел на Јапонија со ветрови со брзина до 270 километри на час, соопшти јапонскиот метеоролошки центар.

1404310736_1295707941_8

Последни вести

Супертајфунот „Неогури“ се приближува кон островот Окинава во најжниот дел на Јапонија со ветрови со брзина до 270 километри на час, соопшти јапонскиот метеоролошки центар.

„Неогури“ е на околу 300 километри јужно од островот, што се очекува да го погоди утре изутрина, покажуваат најновите податоци на центарот.

Метеоролозите не ја исклучуваат можноста тајфунот да го погоди и самиот архипелаг, иако со помала јачина. Според метеоролозите „Нијагури“ е најсилниот тајфун во изминатите десет години.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести