среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јапонија воведува дополнителни санкции кон Русија

Генералниот секретар на јапонската Влада Јошихиде Суга наведе дека санкциите вклучуваат забрана за одредени руски банки да издаваат обврзници во Јапонија и зајакната контрола за спречување на доставата на оружје за Русија.

sankcii rusija

Последни вести

Јапонија денеска соопшти дека воведува дополнителни санкции кон Русија со цел да ги усогласи мерките со другите држави, пред се со САД.

Генералниот секретар на јапонската Влада Јошихиде Суга наведе дека санкциите вклучуваат забрана за одредени руски банки да издаваат обврзници во Јапонија и зајакната контрола за спречување на доставата на оружје за Русија.

Јапонија воведе санкции кон Русија по анексијата на Кримскиот Полуостров од страна на Москва во март, но тие не беа толку ригорозни како санкциите на Европската унија и на САД.

По најновите санкции рускиот претседател Владимир Путин најверојатно нема да ја посети Јапонија, како што беше предвидено. Путин во Токио треба да допатува во текот на месецот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести