петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Јапонија закована во снег, најмалку 23 жртви

Расте бројот на жртви од снежното невреме

Japan Snow

Поврзани вести

Втората снежна бура во последните седум дена погоди повеќе делови во Јапонија, а илјадници лица се заглавени на патиштата, а бројот на мртви се искачил на 23.

Во одредени области во прекин е железничкиот сообраќај откако во централниот дел на Јапонија снежната бура на Денот на вљубените донесе повеќе од еден метар снег и ја прекри престолнината со рекордна снежна покривка, втора недела по ред.

Во централниот дел на Јапонија, во префектурата Јаманаши снежната покривка достигнала 1,1 метри снег, што е рекорд во последните 100 години колку што се води ваква статистика. Помалку снег има во источниот и североисточниот дел на Јапонија, додека во Токио наврнале околу 27 сантиметри снег, а престолнината ја погоди најлошата снежна бура во последните 45 години.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести