недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Јапонски научници предупредија: Не’ очекува нова ледена доба

Јапонските научници предупредуваат дека ќе биде ладно што ледената прекривка ќе се прошири до денешните тропски предели.

iceage

Поврзани вести

Ледена доба и се заканува на Земјата, предупредија јапонските научници. Тие велат дека населението треба да се подготви за ниски температури.

Јапонските научници предупредуваат дека  ќе биде ладно што ледената прекривка ќе се прошири до денешните тропски предели.

Тие, на основа на долгогодишното следење на климата во светот, тврдат дека сме на самиот влез во нова ледена доба, за што сведочи потполното пореметување на досегашните климатски услови во разни делови на планетата.

Јапонските научници, меѓу кои е и познатиот океанолог Мототака Накамура, нагласуваат дека на Земјата се регистрирани вкупно 15 ледени доба од по десет илјади години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести